Selasa, 09 Juni 2009

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)

Mata Pelajaran : Bahasa Inggris

Jenis Pendidikan : SMA

Kelas / Program : X/ Inti

Semester : I

Tahun Pembelajaran : 2008/2009

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit

I. STANDAR KOMPETENSI :

Membaca

Memahami makna teks fungsional pendek dan esei sederhana berbentuk narrative, explanation, dan discussion dalam konteks kehidupan sehari-hari dan untuk mengakses ilmu pengetahuan.

II. KOMPETENSI DASAR

Merespon makna dan langkah retorika dalam esei yang menggunakan ragam bahasa tulis secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-hari dan untuk mengakses ilmu pengetahuan dalam teks berbentuk discussion.

III. INDIKATOR:

Siswa dapat:

  1. mengidentifikasi topik/ gagasan utama dari sebuah paragraf.
  2. mendapat informasi tertentu dari teks yang dibaca.
  3. menemukan rujukan dalam teks.
  4. menebak arti kata dalam kontek kalimat

IV. TUJUAN PEMBELAJARAN:

1. Siswa dapat menemukan pemahaman isi teks secara menyeluruh.

2. Siswa dapat membuat teks discussion.

V. MATERI PEMBELAJARAN :

Discussion text

The Advantages and Disadvantages of Nuclear Energy

Nuclear energy is commonly offered as an alternative to overcome the crisis of energy. The debate of whether the use of nuclear energy is an appropriate choice has not come to an end. Some people agree with the utilization of it because of its benefits. Some others, however, disagree because of its risks to the environment.

Those who agree with the operation of nuclear reactors usually argue that nuclear energy is the only feasible choice to answer the increasing of the energy needs. In their opinion, the other sources of energy : oil, and liquid natural gas is not renewable and safe, while nuclear energy can be sustainable when produced in a safe way.

However people who disagree with the use of nuclear energy think that the waste of nuclear products can completely destroy environment and human lives. A meltdown in a reactor, for example, usually result in the contamination of the surrounding soil and water. Take for example, the blow up of the nuclear reactor at the Chernobyl Nuclear Power Station in Rusia twenty years ago. The serious contamination imperiled people and the environment severely.

It is obvious that nuclear energy should be avoided because it really endangers the environment but what about a less polluted energy instead of nuclear energy? Are there any alternative energies to overcome the crisis of energy ?

VI. METODE PEMBELAJARAN

PPP (Presentation Practice Production)

VII. SUMBER/BAHAN/ALAT

  1. Look Ahead, an English Course, For Senior High School Students Year XII, Th. Sudarwati, Eudia Grace, Erlangga
  2. Gambar

VIII. KEGIATAN PEMBELAJARAN

Langkah-langkah:

1. Pendahuluan

1.1 Membuka Pelajaran (salam dan doa)

1.2 Mengabsen siswa

1.3 Memotivasi siswa

1.4 Menjelaskan tujuan pokok bahasan yang akan dipelajari

1.5 Apersepsi

Teacher : Do you remember what happenened in Hirosima and Nagasaki sixty four years ago ?

Students : Hirosima and Nagasaki was bombed by allies.

Teacher : Yes, you are right

Teacher : How if it happened in our country ?

Students : It is very terible. Many people will die, ect.

  1. Presentasi

Guru :

2.1 meminta siswa untuk memperhatikan gambar.

2.2 meminta siswa untuk mempreiksi mankna gambar

2.3 Menanyakan kepada siswa tentang sisi negatif dan positif tentang penggunaan nuklir sebagai pembangkit listrik.

2.4 meminta siswa untuk menebutkan ada berapa paragraph dalam teks.

2.5 meminta peserta didik untuk memahami isi teks dengan silent reading.

2.6 meminta siswa untuk mempredidksi arti kata berdasarkan kontek kalimat.

2.7 meminta peserta didik untuk menemukan main idea.

2.8 meminta siswa untuk menemukan informasi tertentu dari teks.

2.9 meminta siswa menemukan rujukan dalam teks.

A. Find the meaning of the underlined words based on the context of the sentences.

1. Some people agree with the utilization of it because of its benefits.

2. The serious contamination imperiled people and the environment severely.

B. Read the text quickly and find the main idea .

1. The main idea of paragraph two.

2. the main idea of paragraph three.

C. Answer the following questions based on the text.

1. What are the benefits of using nuclear energy for power plant.

2. If the nuclear power plant exploded it will ………………..

D. Find the reference of the underlined words.

1. Some people agree with the utilization of it because of its benefits.

2. Some others, however, disagree because of its risks to the environment.

  1. Practice

Guru :

3.1 mendistribusikan teks discussion yang berbeda.

3.2 meminta peserta didik untuk berkelompok untuk meringkas isi teks.

3.3 meminta beberapa siswa untuk membackan hasil ringkasanya.

Abortion : legal or Illegal

There has been a great deal of discussion on the problem of abortion. He discussion include: Is abortion legal or illegal?".

When country face the problem of overpopulation, the government applied some methods to solve it. One of them is the method of contraception. However, this method is not one hundred percent effective and successful. Consequently, some people argue that the abortion is the only effective way out.

Nevertheless, abortion may causes many negative effects for women's health. Women risk their health and live in bearing the weight of the operation and its consequences. The most common complications are inflammation, infertility, and many other kinds of illnesses.

So far, abortions have become a dilemma for countries with large number of citizen.

  1. Produksi

Guru :

4.1. memberikan issue teks diskusi

4.2. meminta peserta didik untuk melanjutkan menulis teks diskusi secara individu.

Nowadays, the video game industry is developing rapidly. It has become a multi-billion industry. Nevertheless, there is an argument whether video game s have good or bad influences on children.

IX. EVALUASI

Jenis : tes tertulis

Instrumen : Pilihan ganda

A

BPenilaian : N X 100

N : Nilai

A : Jumlah soal

B : Jumlah menjawab benar.

Kedungreja, 22 Oktober 2008

Mengetahui, Guru Mata Pelajaran

Kepala SMA N I Kedungreja

Drs Supriyanto M.M.Pd. M. Kasan Mustofa

NIP. 19600521 198403 1 007 NIP19720912 199802 1 006

Read the text meaningfully.

The government has submitted the draft of the bill against pornography and pornographic act. The bill states that anyone who engaging in pornography is punishable by law. This includes public acts such as spouses kissing and people sunbathing in bikini or swimwear. As consequence, the bill causes controversy.

On the other hand, the government argue that the bill is made to protect women's rights. Women have so far been the object of exploitation in mass media and this only gives more benefits to the owner of the business.

Women activist, on the other hand, argue that the bill, will limit women's freedom. They believe the bill will dictate what women should wear and on how to dress and behave. If they fail following he rule they will get penalties between Rp 50 million and Rp 1 billion.

Nevertheless, I do support the bill against pornography and pornographic act. I believe that the bill can decrease the rampant pornography shown or written in mass media that gives bad effect on young generation.

Answer the following questions by choosing a, b, c, d or e based on the text above.

  1. Why does the woman activists object to the Bill.
    1. It protects women from exploitation.
    2. Women will get more benefit.
    3. Women can not wear sexy clothes
    4. The freedom of women will be limited.
    5. The bill will give bad effects on young generation.
  2. What is the main idea of the second paragraph ?
    1. The women exploitation in pornography.
    2. The government argumentation for the bill.
    3. The benefit of the mass media business.
    4. The objection of woman exploitation.
    5. The protecting of woman right.

  1. They believe…. (par.) the word they refers to ………
    1. Woman d. woman right
    2. Women e. activists
    3. woman activist
  2. What is the writer opinion about the bill of pornography ?
    1. He agrees with the bill d. He is annoyed with the bill.
    2. He likes the bill e. He is disappointed
    3. He is satisfied with the bill
  3. What is the closest meaning with the rampant ?
    1. Large d. increase
    2. Many e. great
    3. widespread

Mata Pelajaran : Bahasa Inggris

Jenis Pendidikan : SMA

Kelas / Program : XII

Semester : I

Tahun Pembelajaran : 2008/2009

I. STANDAR KOMPETENSI (SK):

Membaca

Memahami makna teks esei sederhana berbentuk discussion dalam konteks kehidupan sehari-hari dan untuk mengakses ilmu pengetahuan.

II. KOMPETENSI DASAR

Merespon makna dan langkah retorika dalam esei yang menggunakan ragam bahasa tulis secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-hari dan untuk mengakses ilmu pengetahuan dalam teks berbentuk discussion.

III. INDIKATOR:

Siswa dapat:

  1. mengidentifikasi topik/ gagasan utama dari sebuah paragraf.

On the other hand, the government argue that the bill is made to protect women's rights. Women have so far been the object of exploitation in mass media and this only gives more benefits to the owner of the business.

1. What is the main idea of the second paragraph ?

    1. The women exploitation in pornography.
    2. The government argumentation for the bill.
    3. The benefit of the mass media business.
    4. The objection of women exploitation.
    5. The protecting of women right from exploitation.

HIDUP ADALAH SURGA

HIDUP ADALAH SURGA BAGI MEREKA YANG MENCINTAI BANYAK HAL DENGAN GAIRAH

Sesungguhnya banyak yang harus kita lakukan dan capai dalam hidup ini, tetapi sangat sedikit yang telah dapat kita wujudkan.


Hidup bukanlah suatu tujuan, melainkan perjalanan, nikmatilah.

Hidup adalah tantangan, hadapilah.

Hidup adalah anugerah, terimalah.

Hidup adalah pertandingan, menangkanlah.

Hidup adalah tugas, selesaikanlah.

Hidup adalah cita-cita, capailah.

Hidup adalah misteri, singkapkanlah.

Hidup adalah kesempatan, ambillah.

Hidup adalah lagu, nyanyikanlah.

Hidup adalah janji, penuhilah.

Hidup adalah keindahan, bersyukurlah.

Hidup adalah teka-teki, pecahkanlah.

Uang, kebahagiaan, kesuksesan, cinta, dan seks, hanyalah bagian-bagian KECIL dari hidup.

Hidup adalah mengejar yang terbaik dalam semua prioritas yang terpenting dalam hidup, yaitu:

Bangkit dari Kegagalan, Membangun Karakter, Memiliki Integritas, Menjadi seperti apa diri kita kita seharusnya, dan Memberikan yang terbaik bagi sesama...

===

Hidup adalah membuat hidup lebih PENUH arti...

Hidup adalah membuat hidup lebih PENUH arti...

Hidup adalah membuat hidup lebih PENUH arti...

===

Selamat datang di .... www.inspirasidahsyat.com

Kita adalah mahluk ciptaan TUHAN yang memiliki banyak kelemahan, kekurangan dan keterbatasan.

Tetapi KEINDAHAN hidup adalah bahwa kita diberikan kesadaran, intelijensi, kapasitas, kemampuan untuk beradaptasi, kemampuan untuk memahami dan belajar terus menerus setiap hari, dari semua orang dan situasi di sekitar kita, UNTUK MENJADI lebih dan lebih baik lagi, dan menjadi semaksimal mungkin diri kita sesuai tujuan penciptaan kita.

Untuk itu kita perlu makanan jiwa setiap hari.

Kami telah mengumpulkan dari berbagai sumber, kata-kata penuh inspirasi dan motivasi yang yang akan membuat hidup anda lebih berarti..

Silahkan masukkan nama dan alamat email anda dibawah ini, email akan terkirim setiap hari..

GRATIS !!!